"Delfinkowa" Kronika - Rok 2013. - DELFINKI - Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, ul. 9-Maja w Szczecinie.

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

"Delfinkowa" Kronika - Rok 2013.

KRONIKA

Luty 2013 - I Ogniskowe Mistrzostwa w Piłkarzyki.

W tym roku do naszego Ogniska trafiła nowa gra zręcznościowa „Piłkarzyki.” Początkowo mało kto próbował na niej swoich sił. Podczas ferii zimowych wychowawcy zorganizowali I Ogniskowe Mistrzostwa w Piłkarzyki, zgodnie z zasadami obowiązującymi w czasie trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej. Na początku odbyły się, niezwykle emocjonujące rozgrywki grupowe, w czasie których grał każdy z każdym. I zaczęło się !!! Dobraliśmy się w pary tworząc w ten sposób drużyny, z których utworzono dwie grupy. Do rozgrywek stanęło łącznie osiem drużyn, po cztery w grupie.

• Grupa I: Mateusz i Karol, Julia i Oliwia, Wiktoria i Asia oraz Ola i Ola,
• Grupa II: Jarek i Andrzej, Dawid i Karolina, Zuzia i Hania oraz Dominika i Cyprian.

Do półfinału weszły: dwie Ole, Wiktoria i Ania, Mateusz i Karol oraz Dominika i Cyprian. W niezwykle emocjonującym finale wyłoniono zwycięzców:

• Mistrzostwo zdobyły dwie Ole,
• Vice Mistrzami zostali Karol i Mateusz,
• na III miejscu uplasowały się Wiktoria i Ania,
• zaszczytne IV miejsce zajęli Cyprian z Dominiką.

Wszystkim finalistom jeszcze raz szczerze gratulujemy.

I Ogniskowe Mistrzostwa w Piłkarzyki przebiegały w przyjaznej i pełnej entuzjazmu atmosferze, wszyscy z wypiekami na twarzach kibicowali graczom. Uwieńczeniem naszej rywalizacji były prawdziwe medale dla mistrzów oraz pamiątkowe dyplomy. Pomimo wielu atrakcji w czasie trwania ferii zimowych, Mistrzostwa okazały się najciekawszym i najbardziej emocjonującym wydarzeniem tej zimy. Już teraz planujemy II Ogniskowe Mistrzostwa w Piłkarzyki, które odbędą się w czasie wakacji.

Marzec 2013 - Śniadanie Wielkanocne.

Jak nakazuje tradycja, w Wielki Piątek zorganizowaliśmy w naszym Ognisku Śniadanie Wielkanocne. Do uroczystości przygotowywaliśmy się cały tydzień. Porządkowaliśmy świetlicę, tworzyliśmy ozdoby świąteczne i wspólnie ustalaliśmy potrawy, które miały znaleźć się na naszym stole. Rano nakryliśmy do stołu, zaprosiliśmy naszych rodziców i wspólnie z nimi zaczęliśmy świętować. Złożyliśmy sobie świąteczne życzenia i zajadaliśmy smakołyki. Gwoździem programu był sernik na zimno autorstwa naszej zdolnej koleżanki Julity ... mniam, jaka pycha!!! Gratulujemy kulinarnego talentu.

Zawitał do nas także "Zajączek", obdarowując nas niewielkimi prezentami. W trakcie Śniadania rozstrzygnięty został również nasz Konkurs "Ozdabiamy Wielkanoc". Nagrodą główną, którą zdobyła Nikola, był kubek z logo naszego Ogniska wykonany przez pana Czarka. Niestety akurat dziś Nikoli nie było z powodu choroby. Tak więc główna nagroda poczeka do jej powrotu do zdrowia. Drugie miejsce zajęła Martyna, a trzecie Wanessa. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Jak zwykle, dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszej pani Magdy, podczas Śniadania Wielkanocnego panowała prawdziwie rodzinna atmosfera. Tą drogą, wszystkie Delfinki dziękują pani Magdzie.

Kwiecień 2013 - Bezpieczne dzieciaki w sieci.

W dniu 24.04.2013 r. odwiedziły nas studentki Uniwersytetu Szczecińskiego z propozycją ciekawych zajęć edukacyjnych pod hasłem: „Bezpieczne dzieciaki w sieci”. Na te zajęcia zaprosiliśmy nasze koleżanki i naszych kolegów z Ogniska TPD przy ul. Strzałowskiej w Szczecinie. Wspólnie uczestniczyliśmy w konkursach, obejrzeliśmy filmy, otrzymaliśmy kolorowanki oraz słodycze. Było bardzo miło i wesoło, ale najważniejsze jest to, że zajęcia uświadomiły nam jakie pułapki czekają na nas w internecie i jak można im przeciwdziałać. Bardzo dziękujemy paniom studentkom.

Maj 2013 - Dzień Mamy.

W piątek 24.05.2013 r. postanowiliśmy uczcić święto naszych Kochanych Mam !!! W związku z tym, już na początku tygodnia ochoczo wzięliśmy się do pracy. Przygotowaliśmy program artystyczny oraz drobne upominki. W piątkowy poranek udekorowaliśmy stół, na którym nie zabrakło łakoci i cierpliwie czekaliśmy na przybycie najmilszych nam gości. Niestety, ze względu na ich liczne obowiązki nie wszystkie Mamy mogły przybyć na naszą uroczystość, ale za to zaszczycił nas swoją obecnością jeden Tata. No i zaczęło się ... najpierw nasze popisy artystyczne, potem kawa, poczęstunek i miła pogawędka. Panowała cudowna atmosfera. Jak zwykle w takich chwilach wszyscy czuliśmy się jak jedna, wielka rodzina. Wszystkiego najlepszego MAMY ... Kochamy Was !!!

Lipiec 2013 - Wycieczka do Dziwnówka.

W dniu 08.07.2013 r., dzięki uprzejmości pani Pauliny z Ogniska TPD przy ul. Potulickiej w Szczecinie, mieliśmy okazję wybrać się na wakacyjną wycieczkę do Dziwnówka. Była to wycieczka typowo rekreacyjna, czyli głównym punktem jej programu było - plażowanie. Pogoda, mimo nienajlepszych prognoz dopisała nam wspaniale, humory również. Wygrzewaliśmy się na słońcu, budowaliśmy zamki z piasku no i oczywiście kąpaliśmy się w morzu pod czujnym okiem pana Janka, naszego ratownika i nieocenionego pomocnika. Woda cieplutka, ciepły piasek, słoneczko oraz wspaniałe fale ... czego więcej można chcieć? A po plaży, była niewielka niespodzianka ... poszliśmy na lody !!! Radośni i opaleni wróciliśmy do domów. Bardzo dziękujemy za udaną wycieczkę.

Lipiec 2013 - Półkolonie letnie.

Jak co roku z niecierpliwością oczekiwaliśmy na półkolonie letnie, które rozpoczęły się 15 lipca i trwały do 26 lipca 2013 r. Uwielbiamy półkolonie !!! W tym czasie mamy okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. Ponieważ dzieje się tak wiele, każdy dzień jest ciekawy i inny. Dlatego też wybraliśmy kilka najciekawszych przygód, a wrażeniami pragniemy się z Wami podzielić. W naszym bogatym planie znalazło się miejsce na zwiedzanie naszego ukochanego, rodzinnego miasta - wybraliśmy się więc do najpiekniejszych miejsc Szczecina.

Kolejnego dnia wybraliśmy się na rajd wokół jeziora Głębokie. Podziwialiśmy tam piękno natury. Jezioro jest zbiornikiem bezodpływowym położonym w polodowcowej rynnie, zasilanym jedynie przez opady atmosferyczne i wody podziemne. Wokół jeziora wytyczono popularny szlak spacerowo-rowerowy (oznaczony czerwonymi znakami) "Wokół Jeziora Głębokiego" o długości około 6 km. Rozpoczyna się na południe od jeziora, w obszarze pętli tramwajowej "Głębokie", prowadzi przez leśne parkingi z wytyczonymi miejscami do palenia ognisk i grillowania przy drodze w kierunku Wołczkowa i nad brzegiem jeziora, otacza jezioro i kończy się przy ul. Kąpieliskowej na osiedlu Głębokie. Możemy na nim podziwiać m.in. pięć pomnikowych dębów szypułkowych o obwodzie 280-305 cm zwanych Brytyjczykami oraz buk o nazwie Upiór.

W czasie Półkolonii Letnich wybraliśmy się na wycieczkę autokarową w kierunku wysppy Wolin. W programie zaplanowane były dwa punkty: jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej w Zalesiu na Wyspie Wolin oraz gry i zabawy w ośrodku „Wyspa Skarbów” w Karsiborze.

Na miejscu w naszym Ognisku także nie było czasu na nudę. Rozegraliśmy Mistrzostwa Gry w Piłkarzyki, mieliśmy wiele interesujących zajęć plastycznych.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, nasze półkolonie również za szybko dobiegły końca. Przyszedł czas na podsumowanie, rozdanie nagród no i na pożegnanie ... Pamiątkowe kubki, dla każdego uczestnika półkolonii - będą doskonałym wspomnieniem na długie jesienne wieczory !!!


Do zobaczenia zimą !!!

Wrzesień 2013 - Muzealne Spotkania z Fotografią, Koszalin.

W dniu 19 września 2013 r. w Muzeum w Koszalinie otwarto wystawę najlepszych prac nadesłanych na XIII Międzynarodowy Konkurs Dla Dzieci i Młodzieży pt. „Muzealne Spotkania z Fotografią”. Wśród nagrodzonych prac znalazły się fotografie przesłane z ŚOW TPD Delfinki. Na wystawie prezentowane były 142 fotografie 75 autorów. W tegorocznej edycji Muzealnych Spotkań z Fotografią uczestniczyło 289 autorów z Białorusi, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji i Polski. Na konkurs nadesłano łącznie 968 prac - 954 zdjęć i 14 multimedialnych fotoreportaży. III nagrodę w kategorii do lat 15 zdobyła nasza wychowanka, Aleksandra Chocian za zdjęcia z zestawu „Skansen w Ochli. Do Koszalina pojechaliśmy w składzie: Ola, Klaudia pani Magda i pan Czarek. Po drodze trochę zwiedzaliśmy. Byliśmy w Arboretum w Karnieszewicach, w Muzeum w Koszalinie oraz centrum handlowym Galeria „Emka”. Serdecznie gratulujemy !!!

Listopad 2013 - Zabawa Andrzejkowa.

W dniu 31 listopada, aby tradycji stało się zadość, urządziliśmy w Ognisku Imprezę Andrzejkową. Zadbaliśmy o odpowiedni nastrój przystrajając salę i rozstawiając wszędzie świeczki ... zrobiło się bajkowo i tajemniczo. W tej niezwykłej atmosferze zaczęliśmy to, z czego słyną Andrzejki, czyli wróżby. Były to wróżby balonikowe, serduszkowe, liczbowe, a także lanie wosku !!! Oj działo się !!! Stół uginał się od przysmaków, nasza „nadworna kucharka” Julita upiekła ciasto. Ma dziewczyna talent, na szczęście bardzo to lubi. Największą kulinarną niespodzianką zaskoczył nas jednak pan Czarek, serwując niesamowite owocowe koktajle !!! Były parasolki, długie szklanki, bita śmietana, soki owocowe, owoce i wiele innych składników !!! Pan Czarek starannie przygotował się do roli barmana. Wszystkie koktajle baaaardzo nam smakowały. W całej imprezie dzielnie pomagała nam zaprzyjaźniona z nami pani Marzena. Tego wieczoru poznaliśmy naszą przyszłość ... oczywiście z przymrużeniem oka. To była niesamowita impreza. Dziękujemy wszystkim organizatorom !!!

Grudzień 2013 - Remont.

Na początku grudnia zdaliśmy sobie sprawę, że nasze Ognisko, co widać na zdjęciach z Andrzejek jest zwyczajnie brzydkie i mało przytulne. Korzystając z okazji, że SM „Kolejarz” wymieniła u nas okna postanowiliśmy trochę przemalować. Zaczęliśmy od ścian wokół okien, wyszło fajnie. Potem zakupiliśmy więcej farb i z małego przemalowania wyszedł nam wielki remont. Przemalowaliśmy na nowo wszystkie pomieszczenia. Użyliśmy kolorowych farb, rozrzucając je losowo po ścianach. Efekt widoczny na zdjęciach zawdzięczamy ekipie w składzie: pani Magda, pani Marzena, Mateusz oraz pan Czarek. Teraz pomieszczenia są jasne, pogodne i kolorowe. Bardzo nam się podobają.

Grudzień 2013 - Wigilia.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres, to czas spotkań rodzinnych, czas radości i pojednania. Nasza, Delfinkowa rodzinka każdego roku spotyka się przy stole, choince i opłatku, aby wspólnie z rodzicami, przyjaciółmi i wszystkimi życzliwymi nam ludźmi świętować ten czas. Dnia 19 grudnia spotkaliśmy się w naszej świeżo wyremontowanej i pięknie przystrojonej świetlicy. Pod choinką leżały już prezenty ... Św. Mikołaj wcześniej je tam podrzucił, a na stole znalazło się dwanaście tradycyjnych potraw. Oprócz naszej rodzinki, przy stole zasiedli również bardzo dostojni goście: pani vice Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” oraz pan Prezes TPD. Mateusz, jako najstarszy Delfinek przywitał gości, pani Magda dodała coś od siebie, nasi goście podziękowali za zaproszenie i w ciepłych słowach odnieśli się do naszego zaangażowania w działalność Ogniska. Następnie podzieliliśmy się opłatkiem i skosztowaliśmy wszystkich potraw. W niesamowity, świąteczny nastrój wprowadziło nas wspólne kolędowanie, przy akompaniamencie fletu, na którym zagrała nam Klaudia. Prezenty sprawiły wszystkim ogromną radość. Atmosfera była bardzo, bardzo rodzinna.  Tak, to był cudowny, ciepły i wyjątkowy wieczór !!!

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego