"Delfinkowa" Kronika - Rok 2012. - DELFINKI - Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, ul. 9-Maja w Szczecinie.

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

"Delfinkowa" Kronika - Rok 2012.

KRONIKA

Luty 2012 - Konkurs "Bezpieczne ferie".

W trakcie zimowych ferii odwiedzili nas policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Zorganizowali dla nas pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także zwrócili uwagę na zagrożenia związane z zimowym wypoczynkiem. Podczas spotkania poznaliśmy tajniki pracy policjantów. Były konkursy i wspólna zabawa. Na koniec ogłoszono konkurs polegający na znajomości zasad bezpiecznego zachowania się podczas ferii. Tuż po feriach ogłoszono wyniki. Okazało się wówczas, że jedna z naszych koleżanek, Zuzia, została nagrodzona. Na podsumowanie konkursu oraz odbiór nagród zaproszono nas do siedziby Komendy Miejskiej Policji. Było bardzo uroczyście. Policjanci przygotowali dla nas kilka niespodzianek, między innymi był słodki poczęstunek. Po spotkaniu przeszliśmy do drugiego budynku, gdzie poznaliśmy miejsce, w którym "podgląda" się miasto. Jest to System Monitoringu Wizyjnego, wyposażonego w 37 kamer umieszczonych w różnych punktach w centrum miasta - zwany potocznie "Akazar". Dziękujemy organizatorom i mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będziemy mieli okazję uczestniczyć w takich wydarzeniach, a naszej Zuzi szczerze gratulujemy !!!

Kwiecień 2012 - II Szczeciński Festiwal Modelarski "Paprykarz 2012".

W dniach 13-15 kwiecień 2012 r. odbyła się II edycja „Paprykarza”. Tym razem na zawody byliśmy już bardziej przygotowani. Do konkursu modele wystawiły nasze dwie Koleżanki: Klaudia Chocian oraz Julita Bogucka W konkursie wzięło udział 85 modelarzy z Polski oraz goście z Litwy. Modelarzy juniorów zgłosiło się 21 osób, natomiast seniorów 64 osoby. Łącznie wystawiono 280 modeli, w tym 92 modele kartonowe, 175 modeli plastikowych oraz 13 modeli freestylowych. Nasze dziewczyny zdobyły medale w łączonej kategorii „Modele budowli, dioramy oraz makiety” (nie było rozdziału Junior-Senior) - Klaudia srebrny medal za model kościoła Wang z Karpacza (wyd. GPM) oraz Julita brązowy medal za model Zamku w Chęcinach (wyd. GPM). Obu dziewczynom szczerze gratulujemy !!!

Maj-Listopad 2012 - Projekt „Polsko-Niemiecka integracja na niwie modelarstwa”.

W miesiącach maj-listopad na terenie naszego Ogniska realizowany był Projekt Unijny pod nazwą „Polsko-Niemiecka integracja na niwie modelarstwa”. Projekt współfinansowany był z funduszy UE w ramach Programu Interreg IV A oraz Fundację Euroregion Pomerania. W Programie uczestniczyły dwie 16-to osobowe grupy dzieci w wieku 10-16 lat, jedna ze Szczecina, druga z Vierraden. Pierwsze spotkanie - integracyjno-zapoznawcze miało miejsce w połowie maja w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 20 w Szczecinie. W czasie tego spotkania pan Czarek opowiedział zarówno o historii modelarstwa jak i o jego pozytywnym wpływie na rozwój młodych ludzi. W dalszej części spotkania odbyło się wiele zabaw i konkursów przygotowanych przez panią Magdę oraz panią Sonię.

Na właściwe warsztaty modelarskie obie grupy zostały podzielone na pół i jedna grupa Niemców przyjeżdżała do naszego Ogniska, a druga do Ogniska na ul. Pocztowej. Zajęcia odbywały się mniej więcej co 2 tygodnie, w soboty. Staraliśmy się zawsze, aby dzieci pracowały w polsko-niemieckich parach. Pozwalało nam to na wspólną integrację i poznawanie języka naszych sąsiadów. W czasie warsztatów sklejaliśmy wiele ciekawych modeli, których wystawa odbyła się w siedzibie Fundacji Euroregion Pomerania. Uczestnictwo w tych zajęciach przyniosło nam wiele radości oraz udało nam się poznać nowych znajomych. W naszej pracy pomagała nam tłumaczka, pani Ania.

W połowie listopada zostaliśmy zaproszeni do Ośrodka w Niemczech, gdzie odbyło się uroczyste pożegnanie i zakończenie Programu. W czasie spotkania Koordynatorzy Projektu podsumowali jego realizację, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe albumy, słodycze  oraz modele kartonowe do samodzielnego sklejania. W Ośrodku zwiedziliśmy mini ZOO, mieliśmy możliwość pogrania w piłkę na boiskach oraz zostaliśmy poczęstowani tradycyjnym, niemieckim wurstem. Wyjazd ten był bardzo ciekawy.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego